EURO Symbol Innowacji 2013

Polish
2013-11-29 23:30
Katedra Telekomunikacji AGH nagrodzona EURO Symbolem Innowacji 2013

W dniu 25. listopada 2013 r. w Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach odbyła się gala finałowa konkursu „Symbol 2013” organizowanego przez Monitor Rynkowy.
Katedra Telekomunikacji AGH została, jako jedna z niewielu instytucji naukowych, laureatem programu uzyskując prestiżową nagrodę "EURO Symbol Innowacji 2013" za pracę i innowacyjne osiągnięcia w projekcie INSIGMA, dzięki któremu powstaną efektywne mapy dynamiczne dla usprawnienia ruchu pojazdów, zwłaszcza w warunkach miejskich. Nagrodę z rąk Kapituły Konkursu odebrali: prof. dr hab. inż. Andrzej Dziech – Kierownik Projektu, oraz dr inż. Andrzej Głowacz – Zastępca Kierownika Projektu.
Podstawowym zadaniem systemu INSIGMA jest tworzenie inteligentnych map dynamicznych do adaptacyjnej kontroli sygnalizacji świetlnej i usprawnienia ruchu drogowego, przy użyciu informacji pochodzącej z wielu sensorów: kamer inteligentnych, urządzeń mobilnych oraz istniejącej infrastruktury. Możliwe jest również zastosowanie sensorów akustycznych reagujących na odgłosy silników przejeżdżających pojazdów, a także innych rozwiązań. System dostarczy ponadto szczegółowych danych o natężeniu ruchu drogowego oraz zidentyfikuje źródła tworzenia się korków.
Dane pochodzące z systemów analizy ruchu pozwolą w dalszym kroku na optymalizację ruchu drogowego. Uwzględnione zostaną przy tym zagadnienia synchronizacji sterowania na powiązanych ze sobą skrzyżowaniach. W realizacji powyższego zadania istotną rolę odegrają badania z użyciem zaawansowanego symulatora ruchu drogowego. System znajduje się w sferze badawczo-rozwojowej, ale jego prototyp pilotażowo działa już w niektórych miejscach w Krakowie.
Praca jest współfinansowana przez Unię Europejską z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.